X
تبلیغات
زولا

ابزار وبمستر

کارشتاسی ارشد هنر

کارشناسی ارشد هنر | دکتری هنر | منابع کارشناسی ارشد هنر | منابع دکتری هنر | اندیشه ارشد مرجع تحصیلات تکمیلی هنر
 
 
تاریخ :  سه‌شنبه 2 آذر 1395
نویسنده :  گروه مشاوران ارشد و دکتری

بررسی و تحلیل آزمون کارشناسی ارشد هنر های تصویری و طراحی کد 1358در سال 95

گرایشهای: تصویر متحرک، ارتباط تصویری، تصویر سازی، نقاشی، عکاسی، مرمت اشیاء فرهنگی تاریخی


http://s8.picofile.com/file/8275686634/025.png


مدت زمان اختصاص داده شده برای پاسخگویی به سوالات آزمون 140 دقیقه میباشد.

هر داوطلب براساس گرایش انتخابی خود، درسهای مربوط به گرایش خود را در مدت 140 دقیقه باید پاسخ دهد.


(زبان عمومی و تخصصی )

تعداد تست های این درس در آزمون کارشناسی ارشد 30 سؤال است. لغات و مطالب گرامری در سطح دوره کارشناسی میباشد و آشنایی کامل با لغات و اصطلاحات تخصصی این رشته در گرایش‌های مختلف برای پاسخ گویی به تست‌های این درس کاملاً ضروری است. عموماً اساتید دانشگاه‌ها با توجه به سلیقه خود از جزوات و کتاب‌های خاصی استفاده می‌کنند. مطالعه کتاب زبان عمومی وتخصصی هنر انتشارات ارشد همراه با فیلم مربوطه صددرصد به دانشجویان در رسیدن به تسلط کافی در این درس برای کسب درصد های بالای90%کفایت مینماید. این درس در آزمون کلیه گرایش‌های این کد رشته مشترک است و ضریب آن 2 می‌باشد.معمولا متنهای بخش زبان تخصصی از مقالات و سایتهای اینترنتی گرفته میشود.عموما داوطلبان به این درس اهمیتی نمیدهند که یکی از بزرگترین اشتباهات داوطلبان همین عدم توجه به درس زبان میباشد.

زبان عمومی و تخصصی

سؤالات زبان رشته هنرهای تصویری و طراحی در آزمون 95 مانند سال های گذشته از 30 تست اعم از 15 تست زبان عمومی و 15 تست زبان تخصصی تشکیل شده است.10 تست زبان عمومی مربوط به واژگان عمومی بود و 5 سؤال بعدی زبان عمومی مربوط به گرامر می باشد که در قالب کلوز تست آمده است و سطح آن نسبت به سال پیش تفاوتی نداشته است. برای زدن تست های این قسمت باید غیر از دانش گرامر متن را نیز ترجمه کنید.

سطح کلی این 15 تست نسبت به سال پیش تغییری نداشته است.
سؤالات زبان تخصصی این رشته دارای 3متن تقریباً متوسط بوده و سطح دشواری آزمون امسال نسبت به سال پیش تفاوت چندانی نداشته است.با اطمینان کامل به اطلاع داوطلبان عزیز میرسانیم که 100% محتوای مطرح شده درسوالات آزمون عینا"در کتاب زبان عمومی وتخصصی هنر  انتشارات ارشد موجود بوده است .

 

( فرهنگ و هنر و ادبیات ایران و جهان )

دومین درس در دفترچه آزمون سوالات فرهنگ وهنروادبیات ایران وجهان میباشد.تعداد سؤالات این درس در آزمون سراسری 30 سؤال می‌باشد و ضریب آن در تمامی گرایش‌های ذکر شده 2 می‌باشد. سؤالات درس فرهنگ و هنر از میان بیش از چهل منبع مختلف  طراحی می‌شوند. برخی از منابع متداول این درس، هنر در گذر زمان تألیف هلن گاردنر، دایرة المعارف هنر تألیف رویین پاکباز، انواع ادبی تألیف دکتر سیروس شمیساو... می‌باشد.

سؤالات در این درس حفظی بوده و عموماً در سطح متوسط به بالا طرح می‌شوندضمنا" گستردگی وتعدد منابع کار را مشکل تر نیز مینماید.. مطالعه دقیق منابع و به خاطر سپردن جزئیات داوطلبان را در پاسخگویی به سؤالات یاری می‌دهدلیکن تعدد منابع و تکراری بودن بسیاری از سرفصلها در منابع مختلف عملا امکان مطالعه همه منابع را مقدور نمیسازد. آنچه بررسی آزمون‌ها نشان می‌دهد،آنستکه درصد بالایی از سؤالات آزمون‌های اخیر به فرهنگ، هنر و ادبیات ایران و هنر اسلامی اختصاص دارد. شناخت آثار ادبی، معماری، نگارگری و خوشنویسی شامل نام اثر، دوره تاریخی، خالق اثر و ویژگی های آن اغلب مد نظر طراح قرار می‌گیرد.

فرهنگ هنر ادبیات ایران و جهان

با مقایسه سؤالات آزمون سال 95 با آزمون سال 94 در این درس متوجه خواهیم شد که به مباحث تاریخ ادبیات ایران و جهان نسبت به سال گذشته به طور یکسان توجه شده است. همچنین همانند آزمون سال 94 مبحث تاریخ هنر ایران از نظر طراح از اهمیت بیشتری برخوردار بوده است. سؤالات مربوط به مبحث تاریخ نقاشی جهان نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است و اینکه در سال 95 از مبحث اسطوره سؤالی طرح نشده است به نوبه خود جالب است ،در حالیکه در آزمون سال های 90 و91 حداقل پنج سوال اسطوره شناسی مطرح شده بود. با توجه به سؤالات سال 95 به نظر می‌رسد بیشتر تست‌ها از کتاب های هنر در گذر زمان از هلن گاردنر، تاریخ هنر جنسن، نقد ادبی از سیروس شمیسا، حقیقت و زیبایی بابک احمدی، دایره المعارف هنر از رویین پاکباز، نقاشی ایران از دیروز تا امروز رویین پاکباز، تاریخ ادبیات در ایران ذبیح الله صفا، مکتب‌های ادبی سید رضا حسینی و در جستجوی زبان نو از رویین پاکباز، طرح شده بود که همه ی این منابع درویرایش جدید کتاب چهار جلدی فرهنگ وهنر وادبیات ایران وجهان انتشارات ارشد آمده است.
متأسفانه امسال نیز سازمان سنجش برای سؤال 36، دو گزینه ی صحیح انتخاب کرده است.

 بدلیل گستردگی مطالب وتعدد منابع عموما حتی رتبه های تک رقمی چند سال اخیر نیز درصدی بالاتر از 70% در این درس نداشته اند.مجموعه چهار جلدی فرهنگ هنر و ادبیات ایران وجهان چاپ انتشارات ارشد کمک بسزایی به داوطلبان آزمون مینماید.ویرایش جدید این کتابها بتازگی عرضه گردیده است.

 

( نقد هنری و ادبی)

سؤالات نقد هنری وادبی  در آزمون سراسری 20 سؤال می‌باشد. این درس از دروس مشترک کلیه گرایش‌های ذکر شده به جز گرایش عکاسی و مرمت اشیاء فرهنگی و تاریخی است و ضریب آن در آزمون 1 می‌باشد.

 سطح سؤالات درس نقد هنری- ادبی متوسط به دشوار ارزیابی می‌شود. سؤالات مطرح شده در این آزمون از انواع حفظی، تلفیقی و مفهومی می‌باشند و عموماً تعداد سؤالات حفظی بیش از سؤالات تلفیقی و مفهومی است اما بررسی سؤالات آزمونهای اخیر نشان می‌دهد به تدریج بر تعداد سؤالاتی که متکی به قیاس و نتیجه‌گیری هستند افزوده می‌شود. برخی از منابع مهم جهت مطالعه این درس در زیر آمده است:

نقد ادبی تألیف سیروس شمیسا، آشنایی با آراء متفکران درباره هنر، جلد 5، 4، 3 و 2 تألیف محمد مددپور، حقیقت و زیبایی تألیف بابک احمدی، تاریخ و مسائل زیباشناسی، جان هاسپرس و... به داوطلبان توصیه می‌شود در مطالعه درس نقد هنری سعی نمایند عمیقاً مفهوم و ماهیت هر یک از مباحث مطرح شده را درک نموده و تجزیه و تحلیل نمایند.کتاب نقد هنری وادبی انتشارات ارشد کمک شایانی به داوطلبان مینماید.

نقد هنری و ادبی

با توجه به سؤالات آزمون سال 95 بیشترین توجه به مبحث نقد هنری شده است و 50 درصد از حجم سؤالات را به خود اختصاص داده است در حالی که در آزمون سال 94 تنها 25 درصد از حجم سؤالات مربوط به این قسمت بوده است. مابقی مباحث همچون سال گذشته مورد توجه قرار گرفته اند. همچنین درصد سؤالات مفهومی بیشتر از سال گذشته شده و در مجموع می توان گفت سؤالات سال 95 دشوارتر بوده است. با توجه به سؤالات سال 95 به نظر می‌رسد بیشتر تست‌ها از کتاب های دایره المعارف هنر از رویین پاکباز، نقد ادبی سیروس شمیسا، آشنایی با آرا متفکران، تاریخ فلسفه در جهان اسلامی حنا الفخوری، مکتب های ادبی سید رضا حسینی طرح شده بود .اکثرمطالب مطرح شده در آزمون در کتاب نقد هنری انتشارات ارشد پوشش داده شده است.

 

 

(مبانی نظری عکاسی)

تعداد سوال های این درس در آزمون 20 سؤال است.  این درس جزء مواد آزمون گرایش‌های تصویر متحرک، ارتباط تصویری و عکاسی است که در دو گرایش اول ضریب کمی دارد (ضریب 1) و در عکاسی از ضریب بالایی برخوردار است (ضریب 3). از منابع مهم جهت مطالعه این درس، کتاب نقد عکس: تری برت، ترجمه اسماعیل عباسی و تاریخ عکاسی و عکاسان پیشگام در ایران یحیی ذکایی می‌باشد.مطالعه کتاب شرح جامع مبانی نظری عکاسی انتشارات ارشد به داوطلبان توصیه میشود.

مبانی نظری عکاسی

آزمون سال 1395 هم مثل آزمون سال 1394 طراح سؤال بیشتر به جنبه-های تاریخی و حفظی اهمیت داده است. از لحاظ تعداد سؤال هایی که به مباحث مختلف پرداخته اند با تغییرات زیادی مواجه هستیم اما سطح کلی سؤالات آزمون سال 95 را می توان هم تراز با آزمون سال 94 در نظر گرفت. مبحث تاریخ عکاسی ایران در آزمون سال 95، 4 سؤال به خود اختصاص داده است در صورتی که در آزمون سال 94، تنها 2 سؤال از این مبحث آورده شده بود. در بحث عکاسی معاصر ایران تعداد سؤال ها در آزمون 95 تنها یک سؤال است اما در آزمون سال 94 تعداد 3 سؤال داشتیم. در آزمون سال 95 دوباره با افزایش سؤالات مبحث نظریه عکاسی مواجه هستیم در آزمون امسال 4 سؤال از نظریه عکاسی آمده اما در سال 94 تنها یک سؤال از این مبحث آورده شده بود. در آزمون سال 95 تعداد سؤال هایی که نام صاحب کتاب یا عکاس را می خواهند بیشتر شده است. در این آزمون 5 تست نام صاحب کتاب و 2 تست نام عکاس را خواسته است. بصورت کلی می توان گفت میزان دشواری آزمون 95 با 94 یکسان می باشد.

 

( فن‌شناسی عکاسی )

تعداد سؤالات این درس در آزمون 20 سؤال است. این درس فقط از مواد آزمون گرایش عکاسی می‌باشد و داوطلبینی که قصد ادامه تحصیل در گرایش‌های دیگر را دارند نیاز نیست به مطالعه این درس بپردازند. از منابع مهم برای مطالعه این درس در آزمون  می‌توان به کتاب‌های عکاسی پایه: نوشته مایکل لنگفورد، ترجمه رضا نبوی وعکاسی پیشرفته: نوشته مایکل لنگفورد، ترجمه رضا نبوی  اشاره کرد. کتاب شرح جامع فن شناسی عکاسی هر ساله اکثر سوالات آزمون را پوشش داده است.

فن شناسی عکاسی

درآزمون سال 1395 از مبحث فیلم ها و ظهور و چاپ، شاهد 7 سؤال هستیم در صورتی که در آزمون سال 1394 از این مبحث تعداد 3 تست آمده بود. تعداد سؤالات از مبحث عکاسی دیجیتال در آزمون سال 95 کاهش قابل توجهی داشت در سال 94 از این مبحث 5 سؤال طرح شده بود در صورتی که در آزمون 95 تنها یک سؤال به این مبحث اختصاص یافته است. در مبحث لنزها هم با کاهش تعداد سؤالات در آزمون 95 مواجه هستیم به نحوی که امسال 3 سؤال و سال قبل به تعداد 4 سؤال از این مبحث را می بینیم. در مباحث دیگر مثل فیلترها و حرکات دوربین تعداد سؤالات تغییری نکرده است و به ترتیب 1 و 3 سؤال آورده شده اند.
به صورت کلی می توان گفت که سؤالات آزمون سال 95 بیشتر جنبه مفهومی دارند و مربوط به مباحث عملی می باشند و تا زمانی که داوطلب با دوربین و در لابراتوار کار نکرده باشد نمی تواند به آن ها پاسخ دهد. در نتیجه آزمون سال 95 در مقایسه با آزمون 94 بسیار دشوارتر می-باشد.

 (مبانی نظری مرمت)

 تعداد سؤالات این درس درآزمون 20 سوال میباشدو ظریب آن در آزمون 4 میباشد ضمنا" فقط داوطلبان گرایش مرمت اشیاء به آن پاسخ میدهند.مطالعه کتاب مبانی نظری مرمت انتشارات ارشد اکیدا به داوطلبان توصیه میگردد.

( آسیب شناسی وفن شناسی آثار )

تعداد سؤالات این درس درآزمون 20 سوال میباشدو ظریب آن در آزمون 3 میباشد ضمنا" فقط داوطلبان گرایش مرمت اشیاء به آن پاسخ میدهند.مطالعه کتاب مبانی آسیب شناسی وفن شناسی آثار انتشارات ارشد به داوطلبان توصیه میگردد.


honarportal
honarportal
NAME LINKE BANNER
art-phd
<
<
<
ظرفیت-پذیرش-رشته-و-گرایش-های-هنر-در-مقطع-کارشناسی-ارشد-هنر
جدول-ضرایب-کارشناسی-ارشد-گروه-هنر-آزمون-سراسری
جدول-ضرایب-کارشناسی-ارشد-گروه-هنر-آزمون-دانشگاه-آزاد
مجموعه-کتابهای-کارشناسی-ارشد-هنر
نمونه کارنامه های رتبه های برتر کنکور هنر
ظرفیت-پذیرش-رشته-و-گرایش-های-هنر-در-مقطع-کارشناسی-ارشد-هنر
جدول-ضرایب-کارشناسی-ارشد-گروه-هنر-آزمون-سراسری
جدول-ضرایب-کارشناسی-ارشد-گروه-هنر-آزمون-دانشگاه-آزاد
مجموعه-کتابهای-کارشناسی-ارشد-هنر
نمونه کارنامه های رتبه های برتر کنکور هنر
ظرفیت-پذیرش-رشته-و-گرایش-های-هنر-در-مقطع-کارشناسی-ارشد-هنر
جدول-ضرایب-کارشناسی-ارشد-گروه-هنر-آزمون-سراسری
جدول-ضرایب-کارشناسی-ارشد-گروه-هنر-آزمون-دانشگاه-آزاد
مجموعه-کتابهای-کارشناسی-ارشد-هنر
نمونه کارنامه های رتبه های برتر کنکور هنر
ظرفیت-پذیرش-رشته-و-گرایش-های-هنر-در-مقطع-کارشناسی-ارشد-هنر
جدول-ضرایب-کارشناسی-ارشد-گروه-هنر-آزمون-سراسری
جدول-ضرایب-کارشناسی-ارشد-گروه-هنر-آزمون-دانشگاه-آزاد
مجموعه-کتابهای-کارشناسی-ارشد-هنر
نمونه کارنامه های رتبه های برتر کنکور هنر
ظرفیت-پذیرش-رشته-و-گرایش-های-هنر-در-مقطع-کارشناسی-ارشد-هنر
جدول-ضرایب-کارشناسی-ارشد-گروه-هنر-آزمون-سراسری
جدول-ضرایب-کارشناسی-ارشد-گروه-هنر-آزمون-دانشگاه-آزاد
مجموعه-کتابهای-کارشناسی-ارشد-هنر
نمونه کارنامه های رتبه های برتر کنکور هنر
ظرفیت-پذیرش-رشته-و-گرایش-های-هنر-در-مقطع-کارشناسی-ارشد-هنر
جدول-ضرایب-کارشناسی-ارشد-گروه-هنر-آزمون-سراسری
جدول-ضرایب-کارشناسی-ارشد-گروه-هنر-آزمون-دانشگاه-آزاد
مجموعه-کتابهای-کارشناسی-ارشد-هنر
نمونه کارنامه های رتبه های برتر کنکور هنر
ظرفیت-پذیرش-رشته-و-گرایش-های-هنر-در-مقطع-کارشناسی-ارشد-هنر
جدول-ضرایب-کارشناسی-ارشد-گروه-هنر-آزمون-سراسری
جدول-ضرایب-کارشناسی-ارشد-گروه-هنر-آزمون-دانشگاه-آزاد
مجموعه-کتابهای-کارشناسی-ارشد-هنر
نمونه کارنامه های رتبه های برتر کنکور هنر
ظرفیت-پذیرش-رشته-و-گرایش-های-هنر-در-مقطع-کارشناسی-ارشد-هنر
جدول-ضرایب-کارشناسی-ارشد-گروه-هنر-آزمون-سراسری
جدول-ضرایب-کارشناسی-ارشد-گروه-هنر-آزمون-دانشگاه-آزاد
مجموعه-کتابهای-کارشناسی-ارشد-هنر
نمونه کارنامه های رتبه های برتر کنکور هنر
ظرفیت-پذیرش-رشته-و-گرایش-های-هنر-در-مقطع-کارشناسی-ارشد-هنر
جدول-ضرایب-کارشناسی-ارشد-گروه-هنر-آزمون-سراسری
جدول-ضرایب-کارشناسی-ارشد-گروه-هنر-آزمون-دانشگاه-آزاد
مجموعه-کتابهای-کارشناسی-ارشد-هنر
نمونه کارنامه های رتبه های برتر کنکور هنر
ظرفیت-پذیرش-رشته-و-گرایش-های-هنر-در-مقطع-کارشناسی-ارشد-هنر
جدول-ضرایب-کارشناسی-ارشد-گروه-هنر-آزمون-سراسری